Organizacja komunii – w domu czy w restauracji?

Komunia dzieci w rodzinie to wydarzenie, które zwykle chcemy uroczyście świętować w gronie najbliższych. Podczas organizacji pojawiają się jednak pewne dylematy – od tego, ilu gości zaprosić, po wątpliwości, gdzie najlepiej takie spotkanie zorganizować. Zastanówmy się więc, czy lepiej komunię świętować w domu czy w restauracji.

Wielu rodziców ma duży kłopot w podjęciu decyzji, czy komunię lepiej zorganizować w domu, czy w lokalu? Oczywiście, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, niemniej warto być świadomym ich obu, aby móc podjąć odpowiednią decyzję.

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że organizacja komunii w domu jest opcją bardziej ekonomiczną. Czy jednak na pewno? Na głowie rodziców pozostają w zasadzie wszystkie obowiązki gospodarza przyjęcia domowego: porządki, zakupy, zorganizowanie potrzebnej zastawy stołowej, gotowanie i w końcu – przygotowanie samych siebie. Jeśli rodzinna impreza komunijna odbywa się w domu, przez cały czas jej trwania rodzice muszą kontrolować sytuację: sprawdzać ilość jedzenia (zgodnie z polskimi zwyczajami, nie akceptujemy sytuacji, gdy stół nie ugina się od ilości przekąsek), odpowiadać na bieżące potrzeby gości oraz dbać o dobro najmłodszych osób, w tym także o komfort komunijnego dziecka. 

komunia w restauracji
komunia rodzinna

Jak możemy się domyślić, w efekcie natłoku tylu obowiązków i konieczności ciągłego skupiania uwagi na organizacyjnych kwestiach, nie trudno o czymś zapomnieć a sami gospodarze po zakończonym przyjęciu dosłownie “padają na twarz”. A bardzo często okazuje się, że w całym tym komunijnym zamieszaniu, i tak zabrakło najważniejszej rzeczy: czasu rodzica dla własnego dziecka. W końcu to ważne dla niego chwile i powinien w takim dniu mieć jak najwięcej uwagi ze strony rodziców. 

Zapraszając gości do restauracji, rodzice zrzucają brzemię obowiązków organizatora spotkania na pracowników lokalu – sami przyjmują rolę gości i mogą zupełnie poświęcić się świętowaniu ważnej okazji, spędzaniu czasu z dziećmi i pozostałymi członkami rodziny oraz czerpaniu z tych chwil jak najwięcej przyjemności. To wartości, których nie da się wycenić. 

Widać zatem, że organizacja komunii w restauracji to nie tylko kwestia wygody, ale chęci spędzenia tego czasu także jako uczestnik i gość imprezy, a nie zmęczony przygotowaniami organizator. Dzieci również na swój sposób zapamiętają ten dzień – warto więc, aby pamiętały go jako przyjęcie rodzinne, podczas którego wszyscy byli uśmiechnięci i dostępni, i nie było w tym gronie nikogo, kto zmęczony biegałby z talerzami między kuchnią a salonem.