jak jeść makaron

Masz wrażenie graniczące z pewnością, że umiejętność jedzenia makaronu opanowałeś już dawno, jeszcze jako dziecko? Zapewne tak jest, tylko że według Włochów gotowanie, serwowanie i spożywanie pasty to cały rytuał – sztuka, której można się nauczyć. Jak zatem prawidłowo jeść makaron, aby smakował on jeszcze lepiej, a przy okazji nie brudził twarzy i stołu? Podpowiadamy!

Jedzenie spaghetti to wyzwanie

Ulubiony makaron Polaków jest zarazem tym znienawidzonym, kiedy jemy go w miejscu publicznym czy na pierwszej randce. Spaghetti – bo o nim mowa – to cienkie, długie rurki pokryte sosem bolognese, choć bywają też serwowane w wersji z sosem serowym, śmietanowym, ziołowym, a nawet samym czosnkiem i pieprzem. Zawsze jednak sprawiają podobny problem, czyli zwijają się, zsuwają z widelca, lądują na kolanach, blacie stołu, wypadają z ust. Kiedy jednak poznasz nasze wskazówki, jedzenie spaghetti będzie już wyłącznie przyjemnością! 

Sztućce do jedzenia spaghetti

jak jeść makaron

Być może nieraz dziwiłeś się, dlaczego w restauracji kelner układa przed Tobą dwa rodzaje sztućców – widelec i łyżkę. Wiele osób rezygnuje z tej drugiej, uznając, że znalazła się ona przy nakryciu przez pomyłkę. Nic bardziej mylnego! Jej obecność jest obowiązkowa i bardzo pomocna. Choć również bez łyżki świetnie dasz sobie radę, o ile zastosujesz nasze wskazówki.

Jedzenie spaghetti łyżką i widelcem

W tej wersji łyżka pełni rolę powierzchni, na której opierasz widelec, gdy nawlekasz na niego nitki makaronu. Najpierw wbij widelec w makaron z sosem (ale nie za głęboko) i zacznij nawijać. Gdy skończysz, nie podnoś go od razu do ust, bo prawdopodobnie porcja zsunie się zanim do nich dotrze. Podsuń pod widelec z makaronem łyżkę i w ten sposób zabezpiecz porcję jedzenia przy przenoszeniu jej do ust.

Jedzenie spaghetti widelcem

Nie sprawi Ci większych trudności jedzenie makaronu spaghetti samym widelcem, jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek. Oprzyj widelec pionowo o talerz, wbijając go w potrawę znajdującą się bliżej brzegu talerza. Wykonując okrężne ruchy, nawijaj porcję makaronu z sosem, a potem unieś ją do ust. To wymaga nieco sprawności, którą Włosi dawno opanowali. Ty również możesz to zrobić!

Jedząc makaron, pamiętaj, że to włoskie danie ma być przede wszystkim ucztą, przyjemnością dla ciała i ducha. Nie stresuj się, że coś robisz źle, że coś się nie uda. Wszystko pójdzie gładko, a ewentualne wpadki nie będą katastrofą, lecz okazją do żartów rozluźniających atmosferę.